Сьогодні поговоримо про сучасні прилади обліку, в даному випадку електроенергії. Чому це цікаво – тому що дозволяє економити гроші перейшовши на 2-х чи 3-х зонний облік. Доречі це можна зробити онлайн через сервіс Львівобленерго “Персональний кабінет“.
Один львівський забудовник при здачі в експлуатації будинку, розмістив 190 однофазних електролічильників у 5 під`їздах. Лічильники розміщені у щитових на 1 і 6 поверсі.
Також у щитовій на вході розміщено 4 трьох фазних лічильників.
На фото лічильник електроенергії MTX 1A10.DF.2L0-PO4, виробник TeleTec (“Телекомунікаційні технології”), місто Одеса.
Вигляд із знятою кришкою клемного відсіку:
Чим особливі дані лічильники:
- підтримка до 4 зон тарифікації електроенергії;
- інформація про споживання електроенергії по місяцях (протягом 4 років), днях (протягом 1 року), 30-ти хвилинних зрізах (60 днів);
- наявність імпульсного виходу;
- можливість керувати зовнішнім навантаженням;
- передача даних про всі параметри лічильника через мережу PLC або ZigBee;
- не рахування споживання неякісної електрики;
- детектування зовнішнього впливу електромагнітом, відкриття корпусу, клемної кришки, витоку напруги (функціонал диф реле);
- вбудоване реле для відключення споживача;
- гарантійний термін 3 роки, міжповірочний інтервал 16 років;
- режим дифреле: є два канали вимірювання, і при певній різниці лічильник може відключити навантаження вбудованим/зовнішнім реле/контактором.
Для хитрих людей є певні сценарії покарань: наприклад вимкнення споживача вбудованим реле і інформування у систему обіліку (а далі можна відправляти sms, лист, дзвінок) при:
- піднесння неодимового магніту;
- підключенні нуля в обхід лічильника;
- відкриття клемної кришки;
Нутрощів не буде, оскільки гарантія.
Клема імпульсного виходу для систем збору показників (7,8) і керування зовнішнім контактором (9,10):
Оптичний порт для параметризації, індикатор споживання, кнопка керування (перемикання екрану, відновлення подачі електроенергії):
Індикація роботи
Екран містить наступні елементи які можуть бути виведенні:
Енергія активна сумарна у kWh
Активна потужність у 1 каналі
Дата
Вигляд ззаду, є кріплення на DIN рейку, але далі всі кріплять гвинтами:
Фіксування входу і виходу добротне, двома гвинтами (знаю, по кольорах не вірне підключення, в даному випадку ні на що не впливає):
Тамплер клемної кришки:
Перемичка 2-5, при її відсутності запускається службовий режим живлення, живлення не береться із клем:
Програмні переваги
Сервер для збору даних скомпільований для windows. Вебсервер Apache + PHP + бібліотека + MySQL. Також є програма яка приймає і передає дані на роутер. На роутері mikrotik прокинуто порт 192.168.1.1:1234 до якого конектиться роутер, який прокинутий на зовнішній сервер, до якого підключається віндовс машина. Затриска в такому випадку становила 61 мс.
Аналіз електромережі, зокрема: частоти, напруги, активна і реактивна потужність, струм в каналах, cos φ:
Для трифазного статистика така:
Аналіз споживання із 30 хвилинним інтервалом:
і графіком:
Показник і споживання по днях:
Показник і споживання по місяцях:
По цих даних можна підрахувати доцільність переходу на 2-х чи 3-х зонні тарифи. Якщо у Вас стоїть такий лічильник, то обов’язково переходьте на 2-х тарифний облік.
Також у логах лічильника є інформація про усі події, зокрема про відкриття клемної кришки. 16 числа бачимо як я перевіряв функціонування лічильника після гарантійного ремонту, 21 числа було розміщено лічильник на об’єкті.
Щоб доступитися до цих даних потрібно використувавати маршрутизатор MTX RT 6L, який керує усіма лічильниками по PLC або інших комунікаційних каналах, і передає дані через GSM і/або Ethernet:
UPD1: нутрощі комунікаційного блоку
По гарантії було відправлено несправний електролічильник у Одесу на ремонт. Через 2 тижні було отримано відремонтований лічильник із 0 показником. Оскільки верхня секція без пломби обленерго, заглянемо сюди. Під кришкою ми бачимо батарейку RTC 2030 і комунікаційний блок. Тут може стояти плата PLC або ZigBee.
Плата PLC зблизька, видно роз’єм програмування і персоналізації PLC модуля.
Плата знизу, кастомна розробка, серцем є 32 бітний процесор PIC PIC32MX150F128b який у програмному режимі реалізує PLC модем.
Місця достатньо у відсіці. Є герметизація від пилу.
UPD2: нова система “Персональний кабінет”
Львівобленерго запустило паралельно нову систему обслуговування “Персональний кабінет“. Кращий дизайн, функціонал аналогічний попередньому. Cистема “Мій Дім” виводиться із експлуатації.
Юрій Р. ◯ 0009-0005-3702-9223. (2016). Розумний лічильник електроенергії – MTX Matrix. Блог UA ID. Взято з: https://blog.uaid.net.ua/smart-power-meter