Участь у житті економічного факультету

На економічному факультеті я почав навчання у 2005 році, якраз після помаранчевою революції, пройшовши на бюджетну форму навчання. В принципі на той час я вже міг вибирати між навчанням у Львівській політехніці на кафедрі “Лазерна і оптоелектронна техніка” або у ЛНУ на кафедрі Прикладної математики. Оскільки не дуже люблю вищі матерії і матан, пішов на кафедру “Інформаційних систем в менеджменті” на економічному факультеті.

Ми були не чистими кібернетиками, але вовків трохи боялися. До 5 курсу. Так от, шоб цікавіше жилося почав проявляти ініціативу і пробувати щось навколо змінити, оптимізувати і зробити онлайн. Найкращою ачівкою було що тим до чого ти долучився комусь цікаво, хтось обговорює і висловлює свою думку. Це було школою.

Економістика

До ініціативною групи (Наталя і Соломія), яка вирішила запустити газету на економічному факультеті я долучився на 2 курсі із пропозицією створити сайт. Сайт розмістивня на домені economistyka.org.ua і був зареєстрований у компанії укрхостинг, тариф із PHP і без MySQL баз. Так було дешевше). Тут я познайомився із HTML і CSS. Як база даних використовувалися текстові файли, було цікаво бачити в логаг спроби SQL інєкцій… Сайт прожив 2006 рік.

ЕкЮ

Далі були розборки, переділ влади, розкол на 2 ворогуючих табори. Було створено нову газету ЕкЮ, і усі мої сервіси переїхали на новий домен ek-you.org.ua.

Також була доступна WAP версія. Стандартний набір для сайтів того часу: гостьова книга, голосування, чат, форум, фотогалерея, оголошення, корисні лінки, гороскоп, бібліотека електронних книжок. Сайт прожив із 2007 до 2013 року. Переглянути журнали можна на сайті економічного. Писав статті, і займався версткою журналу у CorelDRAW, тоді ще 12 версії.

Студентський актив

На противагу профкому студентів ми створили сфою структуру, яка була подібна на студентське самоврядування, але мала незалежність від головного корпусу – студентський актив. На studaktiv.ek-you.org.ua (архів) розмістили інформацію, наші досягнення, фотозвіти, плани на насупний рік. Тут і організація міс економічного, віденського балу, містера економічного, партнерство із Ірпінським університетом, поїздки до дня студента у Київ.

Поїздки на виробництва.

Допомога сиротинцю на Таджицкій: збір допомоги на факультеті і організація вистави. Дуже тяжке місце, оскільки це не садок, а сиротинець, де діти живуть без батьків.

Під час заходів переважно відповідав за технічну сторону: звуку, відео, квитки. В Міленіуму обладнення від 2005 року до закриття майже не міняли. Раз їздили на розборки у Обленерго коли вимкнули палац культури Лорта за несплату. Міс почалося на 2,5 години пізніше)

Також верстував афіші і оголошення. Опис того чим замалися може розтягнутися на цілу статтю.

Профітест

На факультеті почали впроваджувати тестування, як вступні із перевіркою через сканування екзаменаційного листка, зокрема із макро- і мікроекономіки. База тестів була доступна, в результаті я написав програму ПрофіТест, яка тренує розв’язування тестів генеруючи у випадковому порядку білети, або проходження в режимі навчання. Програма стала популярною серез однокурсників, в результаті почали додавати і інші предмети. Також розмежований доступ до певних баз. Монетизація.

Написав exe програму яка візуально виглядала як програма 3.0 яка була написана на кафедрі для тестування студентів, Юрієм і Олександром  із групи Екі51с 2005 року.

Працює без MySQL на файлах.

Курування системи озвучення економічного факультету

В той час такі системи були встановлені на юридичному і іноземних мов, тож вирішили вибити кошти на встановлення такої системи і на економічному. Тендерний комітет, проректори, купа підписів, і 10 місяців активної робити. В результаті фірма ОРПЕТ купила і розмістила підсилювач Vallez на 240 Вт, блок живлення, акумулятори, інвектор, пульт і 24 колонки по факультету. 6 лютого 2008 року введено у експлуатацію радіомережу. Вперше по всьому факультеті залунав Гімн України. Були експерименти по транслюванні музики, оголошення вітань. Знаходилися люди котрим було заголосно, заважало і взагалі що ви тут робите. Пульт озвучки розмістився у кубрику 200, сам підсилювач у 212. Радіомережа призначалася для трансляції музики у свята, донесення оголошень інформаційного характеру і сигналів ЦО.

На даний час частина колонок кудись зникла, система не використовується. Була ідея використовувати аудіовхід для виведення звуку із комп’ютера (наприклад сигналів початку і кінця пари), зроблено середовище із cron і mplayer для виводу звуку, але в експлуатацію не пішло. Не було вільного комп’ютера.

Робота із розкладом

Будучи на 3 курсі вдалося переконати деканат, що розклад можна розміщувати у мережі інтернет. Було написано адмінку, яка формувала 3 файли із переліком усіх предметів, викладачів, і файлу розкладу. В той час сторінка для внесення формувалася із 2 хвилини. Час набору однієї групи сатновив до 2 хвилин, максисмум було 131 група. Із оновленням браузерів і JS ядра сторінка генерувалася швидше і швидше. Базу даних MySQL не використовували бо тариф на хостинг Економістики був без баз, тому все бігало на текстових файлах.  Далі розклад перейхав на сайт Екю, а зараз розміщений на офіційному сайті економічного.

Після розміщення розкладу ми мали по 2000 унікальних користувачів. Візуалізація розкладу була як WAP сторінка, тож також бахато хто заходив в той час і з мобільних.

Далі було написано експорт у ексель і друк на А3 із порізкою, склейкою і розміщенням на дошках.

На даний час розклад набирається просто в екселі.

Система збору заявок конференцій і формування збірника

Раніше подача тез на конференцію була безкоштовною і в один рік було 650 заявок, які потрібно було перечитати, відформатувати і об’єднати у один файл для друку. Тези приходили купою каналів: на електронну пошту, на дискетах, на дисках, на флешках. Ми витрачали купу часу щоб це все згребти в одну купу. В результаті було написано систему приймання заявок, яка примає файли тільки через інтернет. При подачі формується pdf яку потрібно підписати і відправити на адресу оргкомітету. Дані про автора систематизовані, із підтверджених заявок автоматично формується збірник і програма конференції.

Сайт економічного

Оскільки довгий час сайт економічного виглядав родом із девяностих, написав сайт у 2010 році, на якому розмістилася уся інформація по факультету, оскільки головний корпус не може і досі зробити якісного сайту де буде уся інформація. Але пару докторських по тому захищені.

Сервер економічного

Оскільки хостинг в головному корпусі мав свої недоліки, було вирішено розгорнути свій сервер під керуванням ОС FreeBSD. На той час в мережі доживав Nowell Netware 4.11 сервер на 250 ліцензій, і було 2 сервери які підтримували домен. Я запрезентував серверний корпус, начинку зібрали з чого було. Певний час сайт розміщувався на WD Green HDD, і через баг прошивки диск напаркував головки 2 мільони раз. Скинулися коштами і купили WG Black для серверів. Тож тут повністю вжився в роль DevOps.

Робота у приймальній комісії

То був жесть, купа народу які не давали повісити результати вступних. В той час було купа непотрібної паперової роботи. Наприклад працівники писали за день у книгу усі справи замість того щоб роздрукувати дані із бази.

План економічного

Не було що робити і вирішив звекторувати план будівлі. Вийшло гарно і мало важить)

Сигма

На даний час у Львівському національному університеті для друку відомостей використовується система АСУ Сигма, яка є обгорткою над FoxPro і працює під чистим DOS. Родом із 70-х років. Друк відомостей здійснюється матричними принтерами із системи через LPT порт, тому друк відомостей ну дуже довга справа. Сама система складається із близько 200 файлів DBF. Файли гарно відкриваються через Database Tour. Мене цікавили тільки файли STZCH.DBF (база студентів), NSIPRED.DBF (перелік предметів), SESI.DBF (оцінки). Для назви предметів відведено тільки 18 символів, тому можна спостерігати такі назви “К.Р.ПРОБ.ЗАП.ЕК.ЗЛ”. Також є баг для букв і, ї, є. Кодування файлів CP866.

Брав дані для звірки із даними які зберігаються у методичному відділі для формування виписки до диплома.

Мій Університет

Останнім проектом який розробляв була спроба звести в одне місце інформацію про людей (абітурієнти, студенти, викладачі, працівники, аспіранти), мати онлайн базу оцінок, базу предметів із привязкою кафедр і викладачів, автоматизувати видачу довідок, роботи із паперами, облік видачі студентських, поселення в гуртожиток. Також формування даних для друку додатків, інгеграції із ЄДЕБО і Сигмою. Усі це вимагало зведення усіх даних до 3НФ. А найголовніше це видача інформації через веб для усіх учасників. Це система значно спростила оплату за навчання і гуртожитки, зменшело до нуля відвідання деканату, формування даних у реальному часі. Але оскільки у такій бюрократичній установі запроваджувати щось нове, розробки по цій системі були заморожені.

Висновки

Усі навички які я здобув від мого залучення стали мені в пригоді на моїй роботі. В тойже час те що вчили на предметах таких як всякі мат аналізи, вища математика мені не пригодилися. Доки під час студентства є запал і вільний час варто викладатися на 120% – навички які Ви здобудете стануть у пригоді. Також хочу подякувати усім з ким ми це все робили: Наталя, Максим, Степан Михайлович, Ростислав Васильович, Василь Богданович, Богдан Кирилович, Ольга Романівна, Степан Романович і ще батато кому.

Коментарі